ALTYAPILARIMIZDA ARSENAL DENEYİMİ

Kartaltepe Spor’umuz altyapılardaki vizyonunu yenilemeye ve güncellemeye devam ediyor. Altyapı Antrenörü olarak takımımızda görev yapan Arsenal tecrübesine sahip Vahdet Demirok futbolcularımıza uluslararası seviyede bir deneyim yaşatıyor.

2019-2020 sezonunda altyapılara yaptığı yeni planlamalar ile start veren Kartaltepe Spor’umuz Kartaltepe Futbol Akademisi’nin programlanması ve altyapıdaki eğitim stratejisi ile oldukça önemli bir adım attı. Altyapı antrenörleri ile koordinasyonunu da güçlendiren yönetimimiz altyapısı ile tanınan bir dünya kulübü olan Arsenal’de de eğitim alan Vahdet Demirok’u bünyesine katmıştı.

Kartaltepe Spor Kulübü Başkanımız Ali Rıza Türk’ün girişimleri ile teknik heyetimize katılan Vahdet Demirok adeta Arsenal modelini altyapımıza entegre etmeye başladı.

İşte Vahdet Demirok’un basın ekibimize yaptığı açıklamalar…

ST JAMES' PARK’TA EĞİTİM

“Futbolcu olarak başladığım kariyerimde antrenörlük eğitime üzerine giderek İngiltere’ye gittim ve orada eğitim aldım. İngiltere Futbol Federasyonu’ndan (TheFA) lisans aldım. Çeşitli takımlarda çalışmalar yaptım ve 30’un üzerinde master class bitirdim. Orada St James' Park’ta ünlü antrenörlerden eğitim aldım.”

ARSENAL DENEYİMİ

“Eğitimlerin ardından Arsenal altyapısında staj yaptım. Oranın yapısını ve eğitim anlayışını iyice öğrendim. Cambridge genç takımında da görev yaptım. Bu görevler beni oldukça geliştirdi.”

"TFF ÇALIŞMALARINA KATILDIM"

“U12’den U21’e kadar antrenman metodolojisi anlatan TheFA’nın (The Football Association | İngiltere Futbol Federasyonu) kitabının Türk futboluna uyarlamak için çevirisini yaptım. TFF’nin (Türkiye Futbol Federasyonu) bu konudaki çalışmalarına katıldım ve destek verdim. Tüm bu çalışmalarımda bizden daha iyi oynayan ülkeler neler yapıyor onu araştırmak ve öğrenmek amacı ile ilerledim.”

BELÇİKA ÖRNEĞİ

“TheFA’nın belirlemiş olduğu 10 farklı metodoloji var. Belçika böyle bir sistem uyguladı ve bu sistemi de çok iyi denetliyor, en nihayetinde de sonuçlarını alıyor. Bizler de çocuklarımıza okul niteliğinde eğitim vermeliyiz.”

TEKNİK, MENTAL, FİZİKSEL, SOSYAL GELİŞİM

“Futbol altyapılarında temel dört konu var; teknik gelişim, mental gelişim, fiziksel gelişim, sosyal gelişim. Bunların hepsini bir arada tutmak lazım. Her şey planlı ve programlı olmalı. Uluslararası düzeyde tecrübe ettiğim en önemli konu bu.”

‘KARTALTEPE SPOR’UN ALTYAPISI EN İYİ ALTYAPIDIR’ DEDİRTECEĞİZ

Tabiki bunların hepsi bir anda olmuyor. Adaptasyon bir süreç işidir. Burada da başardıklarımız ve başaramadıklarımız oldu. Bunları ivedilikle inceliyoruz. Bizler için en önemli kriter hiçbir zaman skor ve sonuç olmadı. Altyapıda bu konu 2. ve 3. planda kalacaktır. Süper Lig gibi bir seviyede elbette sonuca yönelik oynanıyor. Ancak altyapılara gelişim ligi olarak bakılmalı. Çocukların pedagojik gelişimlerine katkı sunmak lazım. Beslenme konuları ile ilgilenmek lazım. Psikolojik gelişimlerini takip etmek, bu noktada onları bilinçlendirmek lazım. Bunlar bizler için birer gereklilik ve biz bu gereklilikleri yerine getiriyoruz. İşte bu noktadaki gayretlerimize kulüp yöneticilerimiz ve antrenör arkadaşlarımız da ellerinden gelen katkıyı sunuyorlar. Tüm bunların sonucunda spor camiasına: ‘Kartaltepe Spor’un altyapısı en iyi altyapıdır. En karakterli, en başarılı, en yetenekli futbolcular oradan çıkıyor’ dedirteceğiz.

“BAŞARBİLİRİZ, BAŞARMAMIZ LAZIM”

“TheFA2’nın 83 antrenörün katılımı ile düzenlediği interaktif eğitim programına Türk olarak sadece ben katıldım. O programda birçok değerli görüşü dinleme ve istişare etme fırsatı buldum. Buradan öğrendiğim şu; Avrupa futbolculara cevher olarak bakıyor. Türkiye’de futbol ise sadece bir endüstri! Orada oyuncularının karakterlerinin türüne bakıyorlar, futbolcunun futbolcu olma arzusuna bakıyorlar, daha sonra teknik, taktik, fiziksel verilerini inceliyorlar. Sıralama bu şekilde. Antrenörler bunların tüm detaylarına hakim olmalı. Elbette ki kulüp ve federasyonda bu duruşa sahip olmalı. Ben bu tarz eğitimlere, konferanslara katılacağım, yani ben de kendimi sürekli geliştirmeliyim. Çünkü gün geçtikçe futbol ve antrenmanlar değişiyor. Altyapılara daha genç, kendini geliştirmeye hevesli antrenörleri koyalım, onları yurtdışına eğitime gönderelim. Bu eğitimler bizleri bonservis bedellerinden, çöpe giden paralardan kurtaracaktır. Türk insanı hırslı, arzulu, istekli ve gerekli fiziksel genetiğe sahip. Özetle; başarabiliriz, başarmamız lazım.”

“HEDEFLERİME VE KULÜBE DAHA ÇOK BAĞLANDIM”

"Tüm bu tecrübelerin sonucunda güzel şeyler öğrendim. Türkiye’ye gelerek Ali Rıza Başkan’ın teklifi ile Kartaltepe Spor’da göreve başladım. Kartaltepe’ye gelirken bir takım hedeflerim vardı. Kulübün iç yapısını ve dostane duruşunu görünce bu beni hedeflerime ve kulübe daha çok bağlandım."

"ÇOCUKLARIMIZI HAK ETTİKLERİ YERLERE GÖTÜRECEĞİZ"

"Ben Kartaltepe Spor’a ilk geldiğimde çocuklarla röportaj yaptım. Bugüne kadar ne yaptılar, düşünceleri neler onları öğrendim. Tek kişilik pırpır diye tabir edilen bir oyuncunun üzerine yıkılan oyun anlayışını ortadan kaldırdım. Hücum futboluna geçiş yaptık, takım halinde mücadeleyi arttırdık. Antrenman programlarımız ile kendimizi sürekli güncelledik. Bir takım video kayıtları ile çalışmalarımızı tekrar tekrar izledik. Artılar ve eksileri ortaya koyarak bilinçli bir şekilde çalıştık. Bir takım eğitim programları düzenleyerek alanlarında uzman diyetisyenler, psikologlar getirdik. Bunların sonucunda tüm değerleri birlikte kazanan paydaşlar yarattık. İşte bu takımda bulunan futbolcu da o takımdan, o maçtan keyif almaya başladı. En nihayetinde çocuklarımızı yetiştirip, geliştirip, hak ettikleri yerlere götüreceğiz."